"flaithius" meaning in All languages combined

See flaithius on Wiktionary

Noun [Old Irish]

IPA: /ˈɸla.θʲus/
Etymology: flaith + -us Etymology templates: {{root|sga|ine-pro|*h₂welh₁-|id=rule}}, {{af|sga|flaith|-as|alt2=-us}} flaith + -us Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|flaithiuso|or|flaithiusa||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|altform=|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} flaithius m (genitive flaithiuso or flaithiusa), {{sga-noun|m|flaithiuso|gen2=flaithiusa}} flaithius m (genitive flaithiuso or flaithiusa) Inflection templates: {{sga-decl-u|g=m|n=s}}, {{sga-decl-noun|acc_du=flaithius+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=flaithiusu|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=flaithius+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=u-m|dat_du=flaithiusaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=flaithiusaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=flaithius+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=flaithiuso+L|gen_du2=flaithiusa+L|gen_du3=|gen_du4=|gen_pl=flaithiusae+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=flaithiuso+H|gen_sg2=flaithiusa+H|gen_sg3=|gen_sg4=|n=s|nom_du=flaithius+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=flaithiusae+H|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_pl4=|nom_sg=flaithius|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=flaithius+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=flaithiusu|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=flaithius|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation}} Forms: flaithiuso [genitive], flaithiusa [genitive], no-table-tags [table-tags], flaithius [nominative, singular], - [dual, nominative], - [nominative, plural], flaithius [singular, vocative], - [dual, vocative], - [plural, vocative], flaithius [accusative, singular], - [accusative, dual], - [accusative, plural], flaithiuso [genitive, singular], flaithiusa [genitive, singular], - [dual, genitive], - [genitive, plural], flaithius [dative, singular], - [dative, dual], - [dative, plural], no-table-tags [table-tags], flaithius [error-unrecognized-form], ḟlaithius [error-unrecognized-form]
  1. rule, sovereignty Tags: masculine Synonyms: flaith, flaithemnacht, flaithemnas, ríge
{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "flaitheas"
    },
    {
      "lang": "Scottish Gaelic",
      "lang_code": "gd",
      "word": "flaitheas"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂welh₁-",
        "id": "rule"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "flaith",
        "3": "-as",
        "alt2": "-us"
      },
      "expansion": "flaith + -us",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "flaith + -us",
  "forms": [
    {
      "form": "flaithiuso",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "flaithiusa",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "flaithius",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "flaithius",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "flaithius",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "flaithiuso",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "flaithiusa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "flaithius",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "flaithius",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ḟlaithius",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "flaithiuso",
        "7": "or",
        "8": "flaithiusa",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "flaithius m (genitive flaithiuso or flaithiusa)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "flaithiuso",
        "gen2": "flaithiusa"
      },
      "expansion": "flaithius m (genitive flaithiuso or flaithiusa)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "flaithius+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "flaithiusu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "flaithius+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "flaithiusaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "flaithiusaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "flaithius+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "flaithiuso+L",
        "gen_du2": "flaithiusa+L",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "flaithiusae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "flaithiuso+H",
        "gen_sg2": "flaithiusa+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "flaithius+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "flaithiusae+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "flaithius",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "flaithius+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "flaithiusu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "flaithius",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms suffixed with -as",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "rule, sovereignty"
      ],
      "id": "en-flaithius-sga-noun-etv1XhRN",
      "links": [
        [
          "rule",
          "rule"
        ],
        [
          "sovereignty",
          "sovereignty"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "flaith"
        },
        {
          "word": "flaithemnacht"
        },
        {
          "word": "flaithemnas"
        },
        {
          "word": "ríge"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɸla.θʲus/"
    },
    {
      "note": "Blasse",
      "other": "[ˈɸla.θʲus]"
    },
    {
      "note": "Griffith",
      "other": "[ˈɸla.θʲøs]"
    }
  ],
  "word": "flaithius"
}
{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "flaitheas"
    },
    {
      "lang": "Scottish Gaelic",
      "lang_code": "gd",
      "word": "flaitheas"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂welh₁-",
        "id": "rule"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "flaith",
        "3": "-as",
        "alt2": "-us"
      },
      "expansion": "flaith + -us",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "flaith + -us",
  "forms": [
    {
      "form": "flaithiuso",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "flaithiusa",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "flaithius",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "flaithius",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "flaithius",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "flaithiuso",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "flaithiusa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "flaithius",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "flaithius",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ḟlaithius",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "flaithiuso",
        "7": "or",
        "8": "flaithiusa",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "flaithius m (genitive flaithiuso or flaithiusa)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "flaithiuso",
        "gen2": "flaithiusa"
      },
      "expansion": "flaithius m (genitive flaithiuso or flaithiusa)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "flaithius+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "flaithiusu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "flaithius+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "flaithiusaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "flaithiusaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "flaithius+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "flaithiuso+L",
        "gen_du2": "flaithiusa+L",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "flaithiusae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "flaithiuso+H",
        "gen_sg2": "flaithiusa+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "flaithius+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "flaithiusae+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "flaithius",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "flaithius+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "flaithiusu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "flaithius",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish masculine u-stem nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
        "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *h₂welh₁- (rule)",
        "Old Irish terms suffixed with -as",
        "Old Irish terms with IPA pronunciation",
        "Old Irish uncountable nouns",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "rule, sovereignty"
      ],
      "links": [
        [
          "rule",
          "rule"
        ],
        [
          "sovereignty",
          "sovereignty"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "flaith"
        },
        {
          "word": "flaithemnacht"
        },
        {
          "word": "flaithemnas"
        },
        {
          "word": "ríge"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɸla.θʲus/"
    },
    {
      "note": "Blasse",
      "other": "[ˈɸla.θʲus]"
    },
    {
      "note": "Griffith",
      "other": "[ˈɸla.θʲøs]"
    }
  ],
  "word": "flaithius"
}

Download raw JSONL data for flaithius meaning in All languages combined (4.6kB)

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: flaithius/Old Irish 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "flaithius"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "flaithius",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "flaithius"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "flaithius",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
  "path": [
    "flaithius"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "flaithius",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.